Jak powstaje katar? 3 zadziwiające przyczyny
Najczęstszą przyczyną kataru, jest przeziębienie. To właśnie ono dotyka zdecydowanej większości społeczeństwa. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyna przyczyna kataru. Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś/-łaś się nad tym, dlaczego tak często cieknie Ci z nosa, to w tym materiale wyjaśniamy. Sprawdź, dlaczego z katarem możemy zmagać się w ciągu całego roku kalendarzowego.
Każda pora roku jest dobra na katar?
Katar to wbrew pozorom dość uporczywa dolegliwość. Nieustanne pociąganie nosem może być irytujące zarówno dla samego chorego, jak i dla całego otoczenia – szczególnie dla osób wrażliwych na tego typu dźwięki. Niektóre mechanizmy powstawania kataru mogą być zadziwiające. Poniżej przedstawiamy trzy wyzwalacze cieknącego nosa, o których z pewnością nie pomyślałeś/-łaś, że mogłyby spowodować tę uporczywą dolegliwość.
Spożywanie zbyt ostrych produktów żywnościowych
Katar, czyli cieknąca z nosa wodnista wydzielina, może pojawić się np. na skutek spożycia ostrego jedzenia. Warto jednak nadmienić, że u jednych ostre jedzenie może spowodować nadmierną produkcję potu, a u innych właśnie katar i potok łez. Dlaczego tak się dzieje?
Kiedy zjesz coś ostrego, Twój organizm będzie wytwarzać dodatkowy śluz. Dolegliwość ta nosi nazwę zapalenia błony śluzowej nosa, które związane jest z reakcją organizmu na dostarczany pokarm. Nie jest to oczywiście związane z alergią, a tylko stymulacją receptorów na pewne związki, zawarte np. w: ostrych papryczkach, imbirze, chilli, czy też czosnku.
Sen i przebudzenie
Czy zdarza Ci się mieć katar po przebudzeniu? U niektórych osób to zjawisko, to niemal chleb powszedni. Codziennie, kiedy się budzą, pierwszą czynnością, jaką wykonują, jest spotkanie z chusteczką. Nie jest to jednak powód do obaw. Poranny katar powstaje w wyniku nagromadzenia się alergenów w górnych drogach oddechowych przez całą noc. Organizm, aby uchronić się przed ich działaniem, produkuje dodatkowy śluz. Śluz gromadzi się w tylnej części przewodu nosowego, a gdy wstajesz spływa powodując katar.
Niektóre leki
Niekiedy katar może być ubocznym skutkiem zażywania niektórych leków. Szczególnie narażone na takie sytuacje są osoby, które zmagają się z depresją, nadciśnieniem tętniczym, czy zaburzeniami erekcji bądź przyjmują antykoncepcję hormonalną. Warto tutaj nadmienić, że w zależności od leku oraz przeznaczenia jego działania, katar może wyglądać nieco inaczej u różnych osób. U jednych może mieć on postać wodnistą. U drugich natomiast gęstą i trudną do wysmarkania.