Duże, małe, kolorowe. Dlaczego leki różnią się od siebie wielkością i kolorem?

Rano czerwona, w południe niebieska, a wieczorem zielona. Różnorodność leków jest niezwykle szeroka. Wiele osób zapamiętuje leki, które bierze na co dzień właśnie po kolorze, ale też i wielkości. Ale dlaczego tak się dzieje? Dlaczego leki różnią się od siebie kolorem i wielkością? Czy ma to jakieś większe znaczenie, czy tylko spełnia funkcję designerską?

Ekspert podpowiada: barwa leku ma znaczenie

Branża medyczna to jeden z najbardziej zróżnicowanych sektorów gospodarki. Również pod względem wyrobów medycznych. Leki produkuje się w formie syropów, saszetek rozpuszczalnych w wodzie, tabletek musujących, czy też tabletek – miękkich bądź twardych. To właśnie tabletki mogą przybierać różną formę. Mogą być małe jak ziarnko grochu lub wielkości nakrętki od butelki. Ich kolor również może być różny, ale dlaczego? Producenci leków nie mają przecież obowiązku barwienia swoich wyrobów. Taka inwestycja może być dla nich nawet droższa. Dlaczego więc tabletki tak bardzo różnią się od siebie?

Barwa tabletki ma znaczenie. Jak zapewniają lekarze specjaliści oraz farmaceuci kliniczni, kolorowa powłoka służy kilku celom:

  • chroni wrażliwe na światło składniki aktywne;
  • zapewnia lepszą orientację;
  • zwiększa skuteczność leków (psychologia).

Osoby regularnie przyjmujące kilka rodzajów tabletek oraz ich opiekunowie (jeżeli takowi są), dużo lepiej mogą poradzić sobie w rozpoznawaniu tabletek, które należy przyjąć o danej porze dnia. Wspomniana w powyższych punktach psychologia również ma znaczenie. Pacjenci niekiedy zgłaszają, że dany lek dużo lepiej działa w formie kolorowej niż w neutralnej bieli.

O co chodzi z tym rozmiarem?

Wielkość tabletek i kapsułek również nie została stworzona bez przyczyny. Wszystko zależy od substancji czynnej, która znajduje się w produkcie. Poza tym chodzi o wygodę. Okrągłe tabletki połyka się najłatwiej. Z kolei najtrudniej te chropowate i podłużne. Tabletki kwadratowe lub o nietypowym kształcie przyjmuje się najtrudniej, dlatego nie są one często spotykane.